Gatunki lawet

W chwili gdy zostaje uszkodzony samochód, znienacka nie wystarcza nam opału, ukazują się kłopoty z dotarciem do kresu, bądź w najmniej oczekiwanej chwili przebija nam się guma, wtenczas na wszelkie kłopoty, jakie spotykają uczestników ruchu drogowego, najlepsza jest różnego typu laweta. Przypominana laweta to zwyczajnie mówiąc, przyczepa, jakiej zastosowanie jest totalnie bezdyskusyjnie bezgraniczne. Każda laweta przypuszczalnie może posłużyć jako rampa w pojeździe wyjątkowo do tego stworzonym bądź prawdopodobnie może być dodatkową elemtem przyłączonym do samochodu. Pod kątem technicznym możemy wyróżnić następujące typy lawet. Pierwszym z nich są platformy załadunkowe zamontowane na zawsze na wyróżnionym podwoziu samochodu, wówczas służą do przewożenia pojazdów osobowych lub dostawczych.

Podobny rodzaj lawety to powierzchnie załadunkowe paru piętrowe, służą do przewożenia nastu pojazdów osobowych albo dostawczych na podobnej powierzchni. Szczególnie popularnymi lawetami są również rampy ciężarowe z wyciągarką, zwykle stosowane przez asystę komunikacyjną do umieszczenia samochodów z zniszczonym zawieszeniem, na potwierdzenie pojazdów popsutych w rezultacie incydentu.

Na regionalnych szosach często można zaobserwować również lawety w postaci rampy na przyczepie, służy ona do przeciągania samochodów pasażerskich albo ciężarowych. Taki gatunek lawety prawdopodobnie może być konwojowany przez większość pojazdów zgodnie z krajowymi regulacjami manewru transportowego.